Протягом всієї історії становлення України, як окремої держави, український народ був під ярмом сусідніх країн. Існує хибна думка, що ментальність пересічного українця вміщує «смиренне» відношення до свого рабського становища. Але історія баталій українського війська з часів Київської Русі до Гетьманщини свідчить про вагомий внесок простих людей в успіх цих війн. Кульмінацією народного руху до свободи є Національно Визвольна війна під керівництвом Богдана Хмельницького і впровадження незалежної Гетьманщини Виговського і Дорошенка.
С князівських часів, 9-14 столітть, Українське військо складалося з двох частин: дружини та воїв, що були народним ополченням. Спочатку, на відміну варязьких дружин, вої не мали постійної організації. До опанування Руссю слов’ян це було відповідною реакцією вільного народу на напади ворогів – усі хапалися за зброю, щоб дати відсіч. Але Олег, в походи на Грецію 907 р. почав брати: словінів, кривичів, деревлян, радимичів, в’ятичів, полян, хорватів, дулібів. Це перші поштовхи до об’єднання нації, хоча і примусові. Також Ігор у 944 році у похід на Візантію «почав збирати вої многі». Лев Диякон описує це військо: «Уся доросла людність». Підтвердженням різності цих формувань може бути звертання боярів до князя Бориса: «Це дружина батьківська в тебе та вої» (1015р.) У 1078 році, під час нападу половців, князь Всеволод «наказав збирати воїв від малого до великого».
Прості люди, під час небезпеки, збиралися в найближчому місті та готувалися до бою. Мобілізація на окремій оборонній території називалась «тисяча». Після розгрому половцями княжої дружини у 1068 р. «люди київські прибігли до Києва, владили віче на торговиці, післали до князя й сказали: це половці порозбігалися по землі, дай нам, княже, зброю й коні, ми будемо битися з ними». Київське ополчення звернулось до князя у 1151 р.: «Хай ідуть усі, хто тільки може хоч дрюк («хлуд») у руки взяти; коли хто не піде, дай його нам, ми його самі поб’ємо». Також князь сам кликав на віче свій народ і давав вказівки щодо війни. По наказу Ізяслава Мстиславовича у 1147 році, кияни «зібралися від малого до великого біля святої Софії у дворі», де почули заклик: «Поспішайте від малого до великого, хто має коня, на коні, як не має коня, човнами». «Ми тішимося, що Бог тебе спас від зради, - підемо з тобою і з дітьми, як ти захочеш»,- така була відповідь. На цей же заклик князя у Новгороді, містяни відповіли: «Княже, за тобою піде всяка душа, навіть дяк, коли йому гумен це пристрижене, а не висвячений, і той піде, а хто висвячений, той нехай бога молить!». Але по завершені баталій військо розпускалось: у 1135 р. «Ярополк вернувся до Києва й розпустив військо».
Часткою первісного українського війська також були степові орди- «чорні клобуки» і «бродники та берладники». Про бродників , від слова «бродити»- тинятися, мандрувати відомо з 1147 р. , коли вони прийшли на поміч Олегу Святославичеві у боротьбі с половцями, брали участь у визвольних болгарських війнах. Ці люди мали українські імена, по релігії - християни , були дуже відважні. «Бродинія» так називали їх вільні землі інші народи. Це зачаток майбутньої славної Запорізької Січі.
Війна панувала на території Україні, майже щорічно, боротьба внутрішня – за владу між князями та баталії з оточуючими країнами, племенами. Це надавало стимулу простому народу завжди бути озброєному та готовому до бою. Доречно було б нагадати, що під час ворожих нападів на українські землі, кожне місто, кожен населений пункт перетворювався у воєнні оборонні твердині, бо раніше був для цього укріплений валами, ровами та стінами. Кожен хто міг тримати зброю, ставав на захист рідного міста. Особливо така боротьба не на життя, а на смерть чинилася під час татарської навали. Завойовники «Пороками били город і стрілами без числа стріляли», «розбили стіну города і вийшли на вал», «взяли город копіями». Та під цим тиском були знищенні у 1239-1240 роках Переяслав, Чернігів, Київ. На цьому закінчується доба Княжої незалежної держави Київська Русь, але не спиняється розвиток спраги до волі у свідомості українців. Продовжувач традицій Київської Русі збирав своє військо, яке мало «вольність» від хана, та створював союзи для оборони Галицького князівства. Також будувались нові фортеці для оборони її меж. Тому то на пам'ять про боротьбу галицьких князів Андрія та Льва Юрієвичів, польський князь Володислав Локетко назвав їх «необоронний щит від татар». Але ж насамперед Європа була врятована від Орди, тому що Україна (її народ) спливала кров’ю.
Завдяки внутрішнім чварам в Орді, та її ослабленню, у 14-му сторіччі, а також завдяки підтримці українського народу, Україну опановує Литовська займанщина. Люди схилялися до неї, тому що зразком для устрою Великого Князівства став устрій Київської Русі, а державним правом – Руське Право. «Ми старини не рухаємо й новин не вводимо» - в цьому була політика Литовської окупації, яку народ не сприймав, як загарбництво, в порівнянні з татарщиною. Також і військо мало схожий на староруській устрій. Хоча, ополчення вже не було постійною бойовою одиницею, але, при нагоді, використовувалось для місцевих потреб та оборони замків. Так для Києва було розпорядження, що жителям у часи небезпеки не можна залишати Київ, або залишати свого заступника; хто має коня, повинен готуватися до гонитви за татарами, а піші – ставати до оборони замку. В Черкасах на міщанах був обов’язок виїжджати «на розгляд», де знаходиться ворог.
Велике Князівство мало феодальний устрій, коли військову службу несли землевласники, а хто у війську не служить – землю відбирали. Також, було введено нових «вольності» для селян: їм дозволялось не робити на панщині, коли вони йшли до війська. На той час формувалось військо з людей, які по статуту мали перехідне становище між селянами та боярами, хоча могли бути з нижчих верств. Вони поповнювали постійно військо, зате не платили зі своєї землі. Таким чином, кілька дрібних селянських маєтків об’єднувалось і споряджали свого представника у військо, а самі залишались вільними від податків. Ця система надавала патріотизму тим, хто боронив свою землю, свої сім’ї.
Наступний розвиток українського війська – козаччина з’являється в період, коли народ України відчував утиски . Ставлення «панів» до простих людей, як до холопів спонукало шукати «вольності» за межами полоненої території, а при посиленні козацького війська, надало поштовх для оборони своїх земель, а, в майбутньому, звільнення України від загарбників. Сама по собі козаччина – це від початку народне військо.
Козаки (вперше згадуються у 1492 р. )- люди, які виходили в степ, ловити живність та битву з татарами. Лови мали немалий прибуток, але їх треба було захистити від ворога, та ще й самому не попасти в полон. Тому перші козаки навчалися військовій справі в безпосередніх сутичках. Потім, згуртувавшись, вони самі ходили на кочовища татар, забирали в них худобу та скарб. Ватаги козаків (міщан прикордонних міст) вибирали собі отамана та ходили окремо одна від одної, тому, як військо в загальному сенсі не виступали – займалися «шарпаниною» (партизанщиною).
Першим військовим отаманом, який започаткував Січ за Дніпровськими порогами був волинський заможний пан Дмитро Вишневецький. У 1557 р. він зібрав 300 вояків, озброїв їх, вийшов за пороги, поставив фортецю та виходив на війну у глиб степу. Пізніше, у 1562 вище Хортиці він також заклав укріплення від татар. Намагався домовитися з Московщиною про спільну боротьбу проти татар. Незважаючи на такі «автономні» дії козацьких ватаг, Литовське Князівство вбачало сенс в тому щоб взяти під контроль охорону кордонів від татар. Тому з 1524 року на утримання цього війська надавалася плата грошима та сукном. Для цього реєструється певна кількість козаків. Вони мали «вольності»: їх судив власний старшина (окрім випадків вбивства та насилля), звільнення від податків, «відумерщина»- право козака дарувати своє майно у спадок. Для поранених козаків король віддав містечко Трехтемирів. До реєстрів ввійшла не вся козаччина - до двох тисяч бійців.
На той час «козакуючи» було до двадцяти тисяч, тому з’являється військо, яке непідконтрольне короні. Це різні ватаги, яки робили самостійні походи на татар. В 1575-1576 рр. «гетьманом низових козаків» був Богдан Ружинський, з Волині. Під його керівництвом було 3000 вояків з-над Дніпра, Брацлава, Вінниці. В 1581 р. Та, дійсно, це військо почало боротьбу проти загарбників - поляків при Криштофі Косинському (в минулому, польському шляхтичу) який зібрав ватагу проти своїх кривдників – князів Острозьких, проти польської влади та проти панів. В його війську було 5000 козаків. Нажаль, у 1593-му шляхта розбила його сили. Через два роки два ватажки Лобода та Наливайко піднімають два окремих рухи спротиву. Лобода на Київщині, Наливайко на Білій Русі. Наливайко, спочатку, боровся сам проти Косинського, але потім назвав себе козаком і почав з нереєстровими ходити у похід до Туреччини. До війська приймав усіх, навіть злочинців, яких не встигла покарати влада. Згодом, ці два отамани давали накази нищити шляхетські землі. В зв’язку з тим, що козацькі загони були менш готові до позиційної війни, їх було розбито у 1596 році.
Козаки не тільки мали баталії з поляками, але ходили з ними на Москву у 1604- 1612 роках. З Дмитром Самозванцем 12000, а на заклик короля Жигмонта до 40000. «Трохи, що не з усім кошем із Запоріжжя вийшли». В цей похід під ім’ям козаків вийшли люди різних верств та народів. Коли війна закінчилась, вони почали займатися грабунками, нищили селянські маєтки – повернулись до рідної землі, як вороги. Це все відбувалось «під заслоною й назвиськом лицарства низового козацького», хоча запорожці не мали нічого спільного з цими ватагами. В тому, що запорізьке військо не піддалося анархії, заслуга гетьмана Петра Конашевича Сагайдачного. «Він був такий суворий, стримуючи козацькі своєвільства, що з найменшої причини проливав кров щедро». З 60000 козаків, він ввів у реєстр 10600, але й не нехтував «вільними». В війні з Москвою 1621 р. вивів 20000, а з Туреччиною - 40000. Але в усі походи козаки ходили з новим відчуттям – їх війни ведуться не стільки для добичі, скільки для захисту рідної країни, для її користі. За 10 років гетьманства, Сагайдачний вистроїв дійсно національне українське військо, незважаючи на утиск від Польської корони. Утиск був як фізичний: (у Куруківській війні 1625 року – 8000 вбито), так і, в наслідок продовження репресій, через зменшення чисельності реєстрових козаків до 6000.
Козаки, які не ввійшли у реєстри називалися «випищиками». Вони залишилися без прав і без засобів до життя, тому повернулися на Січ. Тут і продовжувались плекатися мрії про козаків, про «вольності», бо польське панство вважало їх (як і весь народ) холопами. У 1628 новий гетьман Михайло Дорошенко вивів реєстрових козаків разом з випіщиками на татар і турків. З цього походу військо повернулося з великою славою. У зв’язку з наказом польського уряду до реєстрових козаків винищити човни, Дорошенко зберіг козацький флот. І подалі, усі бої на морі , звершували вільні від усяких реєстрів козаки - запорожці. Кілька років, починаючи з 1625, військо творить набіги на країни, які були під владою Туреччини, а у 1630 році, 300 човнів створили неабиякий погром на болгарському узбережжі. Ці морські походи надавали запоріжцям ім’я оборонців України. З 1630 по 1638 вплив війська запорізького виріс настільки, що приводив у дивування європейців. Це була стала воєнна одиниця і незабаром козаки почали боротьбу за власну свободу. Проте, знову, польська інтервенція перемогла і знову на козаччину чекало десятиріччя занепаду. Здавалось, що Україна вже ніколи не буде мати надії на визволення, народ, який прагне свободи, чекає тільки на поштовх.
Таким поштовхом став Богдан Хмельницький. Старий козак, який відійшов від битв, навіть не приймав участі у визвольних війнах, запалився ідеєю свободи України та запалив їй весь народ. Навколо нього збиралося національне українське військо. Він приймав всіх, але будь який непослух карав, часто, смертю. Він мав стратегічне мислення, міг координувати дії українських полків, направляючи їх на головні сили ворога. Де тільки з’являлось його військо, підіймалися повстання, люди проганяли панів, організовувалися у сотні та полки, народжувалося та росло українське військо. Військовий писар при Хмельницькому, Виговський казав: «Як далеко козацька шабля застягла, так далеко й козацька влада мусить бути». Селяни, міщани, дрібна шляхта, духовенство- усі стали до бою. 18 серпня 1649 року Зборівський Мир дав правні основи козацькій державі. Три воєводства Київське, Брацлавське і Чернігівське стали козацькою територією. До їх рук перейшла вся влада над країною. Проте, подальші політичні союзи Хмельницького та воєнні походи ледве не звели нанівець досягнення. Полковник Жданович пройшов походом через усю Польщу, намагаючись здобути корону князю Юрію Ракоцію. Ця авантюра була невдалою, від хвилювання Хмельницький помер.
Походи Хмельницького об’єднали величезну кількість озброєного народу: до 360 000 людей. Цією силою було нарешті відвойовано, хоч і на нетривалий час незалежність України. Це надало країні можливість «вдихнути повітря свободи», навіть коли вона була розірвана на Правобережне та Лівобережне Гетьманства. Надалі, коли вороги знову зломили свободу України, вони не могли зрозуміти тієї завзятості, з якою потомки славних козаків боронили рідну землю. Навіть ворожі джерела згадується сміливість та відчайдушність козаків. З вуст духовенства величали козаччину так
«Щодо козаків, то про цих лицарських людей знаємо, що вони наш рід, наші браття і правовірні християни… Це ж бо те саме плем’я славного нашого народу руського, з насіння Яфетового, що воювало грецьке цісарство Чорним морем і суходолом. Це з того покоління військо, що за Олега, монарха руського, у своїх кораблях по морю і по землі (приробивши до човна колеса), плавало і Константинопіль штурмувало. Це вони за Володимира Святого, монарха руського, воювали Грецію, Македонію Іллірик. Це ж їх предки разом з Володимиром хрестились, віру християнську прийняли…»
Народне військо воювало за свободу України. Слова Скоропадського Петрові 1-му: «Козаки служать тільки за свої вольності». Це надає право стверджувати, що на протязі історії України в народі формується ідея руху за державність на основах не примусовості (як в інших країнах), а добровільності. Рабів не можливо примусити жити вільно!
Дорогие читатели! Не скупитесь на ваши отзывы,
замечания, рецензии, пожелания авторам. И не забудьте дать
оценку произведению, которое вы прочитали - это помогает авторам
совершенствовать свои творческие способности
кто такие "Иеговы". Откройте глаза - источник Справочник
По благословению Преосвященного Иоанна Епископа Белгородского и Старооскольского,
Председателя Миссионерского Отдела МП РПЦ
2. Деструктивные религиозные организации и некоторые религиозные группы
матрицы
"Экология духа, оккультизм и язычество"
"Новый Акрополь"
"Церковь Адамитов"
"Белое Братство"
"Международный центр космического сознания"
Группы славянского язычества: группа Доброслава
"Экология сознания"
"Движение Грааля"
Последователи учения Карлоса Кастанеды
Ассоциация "Колыбель Сибири"
Центр йоги "Крылья совершенства"
"Семья Детей Бога"
"Ошмарий-Чимарий"
"Внутренний круг" последователей Порфирия Иванова
"Рэйки"
"Энерсенс"
Розенкрейцеры: "Международная Школа Золотого Розенкрейца"
Группа В.Столбуна
"Троянова тропа"
"Церковь Последнего Завета"
"Международный эзотерический центр "Vita"
Некоторые группы религиозного движения "Нью Эйдж"
Группа О.Андреева
Храм "Шеол"
Группа Марии де Эльфана
"Белая экология"
"Стрелы Урилы"
"Удмурт Вось"
Некоторые группы нейролингвистического
программирования
"Школа Диворга"
"Тетрада"
"Орден Храма Солнца"
Центр "Единение"
Бажовцы
Зеленое братство
Школа единения "Всеволод"
"Академия Золотова"
3. Религиозные группы и деструктивные религиозные организации восточной
ориентации
"Ананда Марга"
"АУМ Синрике"
"Радха Соами Сатсангх"
"Брахма Кумарис"
Последователи Бабаджи
"Бахай"
"Шри Чайтанья Сарасват Матх"
Культ Шри Чинмоя
"Международное Общество Сознания Кришны"
"Миссия Божественного Света"
Культ Раджниша (Ошо)
Центр "Униведа"
"Сахаджа-йога"
Культ Сатьи Саи Бабы
"Трансцендентальная медитация"
Тантрические секты: "Тантра-Сангха"
Миссия Чайтаньи "Институт Знания о Тождественности"
"Тоицу Кекай"
"Восточный Дом"
"Белый лотос"
Культ Ауробиндо Гхоша
Центр "Ананда"
4. Деструктивные религиозные организации западной ориентации
"Богородичный Центр"
"Свидетели Иеговы"
"Церковь Объединения"
"Церковь Откровения"
"Церковь Христа" (Бостонское движение)
"Семья"
"Ревнители истинного благочестия"
Религиозная организация "Традиции, семья, собственность"
Общество трезвенников братца Иоанна Чурикова
Церковь Иисуса Христа Святых последних дней
Секта скопцов
5. Коммерческие культы: "Гербалайф"
Деструктивное религиозное объединение (деструктивный культ,
тоталитарная секта) (куда входит и «свидетели Иеговы» - это авторитарная иерархическая организация любой ориентации, разрушительная по отношению к естественному гармоническому духовному, психическому и физическому состоянию личности (внутренняя деструктивность), а также к созидательным традициям и нормам, сложившимся
социальным структурам, культуре, порядку и обществу в целом (внешняя
деструнтивность), практикующая скрытое психологическое насилие, выражающееся
в целенаправленном установлении отдельным лицом (лидером) или группой лиц
(руководством) в своих узкоэгоистических целях незаконного контроля над
сознанием, поведением и жизнью других личностей без их добровольного и
осознанного согласия для формирования и поддержания у них состояния
неестественной и противозаконной зависимости и покорности доктрине и
лидерам, стремящимся через неинформированное использование преданных им и
зависимых от них адептов к незаконному обогащению и незаконной власти.
То, что некоторые религиозные организации практикуют контроль дознания
своих адептов, то есть воздействуют на их психику с целью установления
полного контроля над ними, отнюдь не "плод клеветнических измышлений
профессоров Кондратьева и Полищука", а, к сожалению, является реальностью,
что подтверждается опять же целым рядом весьма авторитетных экспертов и
отражено в целом ряде авторитетных документов, например:
· Постановление Государственной Думы РФ "Об обращении Государственной
Думы Федерального Собрания Российской Федерации "К Президенту Российской
Федерации об опасных последствиях воздействия некоторых религиозных
организаций на здоровье общества, семьи, граждан России" от 15 декабря 1996
г.: "... их стремление полностью завладеть человеком, уничтожить все ею
свободные связи с миром... Тоталитарность - культивирование слепого
подчинения авторитету, жесткая организация, всеобщий контроль за всеми
сторонами жизни адептов... Многие деструктивные религиозные организации...
широко известны на Западе множеством судебных процессов о нанесении
психического и физического ущерба адептам";
· Справочник, выпущенный экспертами Российской Академии государственной
службы при Президенте Российской Федерации и Комитета по связям с
религиозными организациями Правительства Москвы: "Это связано с тем, что
разработанная Л. Рон Хаббардом "программа очищения" ведет к полному и
безропотному подчинению ее адептов руководству Церкви";
· Аналитический вестник Аналитического управления Федерального Собрания
Российской Федерации "О национальной угрозе России со стороны деструктивных
религиозных организаций" (серия: "Оборона и безопасность - 8".- Выпуск 28,
1996 г.);
· Информационный материал к Приказу Министерства здравоохранения и
медицинской промышленности Российской Федерации от 19.06.1996 г. No 254 "Об
отмене "Методических рекомендаций "Программа детоксикации" :
"Проведенные в ряде стран государственные экспертизы показали антинаучность
и разрушительное действие методологии Л. Р. Хаббарда на организм человека и
его психику... Саентологи, не имея лицензии, используют методы
гипнотического воздействия на психику человека" ……
Следует отметить необходимость различать понятия "секта" и
"тоталитарная секта". Сектами можно названо большинство новых религиозных
движений как выходцев из (ответвлений от) каких-либо традиционных религий, и
это слово не несет в себе характеристики такой организации как чего-то
плохого. Напротив, религиозные секты могут оказывать культурообразующее
влияние на традиции пародов, сами постепенно превращаясь в мощные
религиозные позитивные движения, отличаясь от материнской религии только
какими-то догматами. Примером здесь может служить протестантство. Но среди
всей массы религиозных движений есть целый пласт таких, деятельность которых
идет вразрез со светскими законами ("АУМ Санрике", "Свидетели Иеговы",
"Белое Братство" и др.) или доктрины которых прямо призывают к насилию над
людьми из внекультового социума ("Церковь сатаны" и др.), то есть
религиозных объединений деструктивного характера или иначе - деструктивных
религиозных объединений, которые из-за тоталитарных порядков, царящих в них,
называют также "тоталитарными сектами" ("тоталитарное религиозное
объединение", "деструктивный культ"). Криминальный характер таких
организации хорошо замаскирован, но тем не менее он проявляется в виде
различных громких инцидентов
В настоящее время на судебно-психиатрической экспертизе в ГНЦ им. В. П.
Сербского находятся несколько лиц, совершивших опасные деяния, связанные с
идеями, содержащимися в учениях деструктивных религиозных организации, в их
числе последовательница "Свидетелей Иеговы", убившая своего малолетнего
ребенка
Предвидя взрыв эмоций в среде наших оппонентов по поводу "неэтичности",
"некорректности", "незаконности", "юридической неправомерности" и т.п.
предлагаемых определений, мы отдаем себе отчет в том, что формулировки -
сырые, требуют обсуждения и дальнейшей проработки, что в законе их нег
(должен же кто-то их в закон предложить). Но и закрывать глаза на реальную
действительность, которая сложилась ныне в России, мы не можем. В нашей
стране, по данным специалистов, сейчас насчитывается от 3 до 5 миллионов
адептов религиозных сект, из которых в возрасте до 18 лет - около 500 тысяч, а от 18 до 25 лет - 1 миллион человек (оценить в этой цифре долю,
соответствующую численности адептов деструктивных религиозных организаций,
проблематично, хотя ориентировочно оно составит около 500-900 тысяч
человек). В Итоговом документе круглого стола на тему "О соблюдении
конституционного принципа свободы совести", прошедшем 27 декабря 1996 г. в
Палате по правам человека Политического консультативного совета при
Президенте Российской Федерации, приводятся, мягко говоря, не совсем научные
и корректные выкладки (далее - почти дословно) о том, что, если из цифры
13078 (общее количество религиозных объединений в России) вычесть цифру 7195
(количество религиозных объединений Русской Православной Церкви), то
получится число, соответствующее тому количеству деструктивных религиозных
организации, которое приводится в средствах массовой информации, из чего
делается необоснованный вывод, что к деструктивным культам средства массовой
информации относят все остальные религиозные объединения, кроме Русской
Православной Церкви.
Но это - абсолютно неверный вывод, потому что очень большое количество
деструктивных религиозных объединений вообще не регистрируется. И примерами
тому - "Церковь Христа" (в некоторых областях), "Церковь сатаны", "Белое
Братство" и многие другие. Некоторые деструктивные религиозные объединения
регистрируются как общественные организации или коммерческие фирмы. В
Справочнике Российской Академии государственной службы при Президенте
Российской Федерации в отношении религиозного движения "Бахай" написано
следующее: "В настоящее время в России имеется более 350 общин бахай,
большинство из которых не зарегистрировано". Как сообщила в интервью
областному радио заместитель главы администрации Еврейской автономной
области по связям с общественными организациями Д. Королькова, сегодня
только на территории ЕАО действует не менее семидесяти нигде не
зарегистрированных религиозных организаций самого разного толка и
направлений. По ее словам, многие из них, кроме вреда, ничего другого
принести не могут
Давление со стороны Православной церкви и общественных организаций
Румынии заставило группу "Свидетелей Иеговы" отменить международную
конференцию, которая должна была пройти в Бухаресте. Румынское правительство
сочло проведение конференции неприемлемым. Президент Латвии Гунтис
Улмапис выступил с повой законодательной инициативой, суть которой состоит в
том, чтобы определить ответственность незарегистрированных религиозных
организаций за нанесенный гражданам физический и психический ущерб. Поводом
для письма президента парламенту послужила смерть 17-летней девушки,
последовательницы организации "Свидетели Иеговы", которая по религиозным
убеждениям отказалась от переливания крови. Министерство юстиции Латвии
отказало "Свидетелям Иеговы" в регистрации весной 1996 года. По мнению
президента, соответствующими нормами должны быть дополнены Закон о
религиозных организациях и Уголовный кодекс Латвии
В российских регионах, осознав опасность деструктивных религиозных
организаций, уже начали принимать нормативные акты по ограничению их
деятельности. Одним из первых был подписан закон "О миссионерской
(религиозной) деятельности на территории Тульской области". Он послужил
образцом для принятия аналогичных актов в Тюменской, Рязанской и ряде других
областей. Тверская и Калининградская думы издали сходные постановления (от
21 февраля 1995 года и 11 января 1996 года "О религиозных объединениях,
входящих как структурные подразделения в религиозные зарубежные организации,
находящиеся вне юрисдикции Российской Федерации". Законодатели этих областей
запретили регистрацию всех без исключения религиозных объединений, входящих
"в зарубежные религиозные организации". Чуть позже появились ограничивающие
деятельность иностранных миссионеров хабаровский и ярославский законы. Закон
Республики Калмыкия "О свободе совести и вероисповедания", принятый Народным
Хуралом в октябре 1995 года, предоставляет ряду конфессий статус
"традиционных в Республике Калмыкия", устанавливая для них ряд преимуществ, прежде всего право собственности на землю. Работы по
строительству религиозных и ритуальных объектов, в соответствии с указом
президента Чувашской Республики Федорова, будут финансироваться из бюджета
только для "избранных" религиозных объединении (местной епархии Русской
православной церкви и Духовного управления мусульман). В настоящее время уже более двух десятков субъектов Федерации приняли подобные
законодательные акты.